Kampanyalar Rezervasyon

Blog

< Bloglara Geri Dön

2024 Likya Yolu Adrasan

           2024 tatil sezonu başlangıcı bir aksilik olmazsa Mart sonu Likya Yolu yürüyüş konaklamaları ile başlayacak. Geçtiğimiz yıllara göre Avrupa ağırlıklı yürüyüşçü talebinin arttığını fark ediyoruz. Likya yolunu 522 kilometrelik parkuru yürüyüşle 30 gün civarında tamamlanabilirken Bu macera dolu yolu deneyimlemek için birçoğumuzun böyle bir zamanı maalesef yok. Hep hayalini kurup sırt çantasıyla kendini yollarda özgürce güçlü dediğin bir planın varsa çok güzel bir alternatif Adrasan da seni bekliyor :) Adrasan konaklamalı günlük yürüyüş parkurları seçerek ortalama günde 4-6 saat arasında yürüyüşle(kondisyon ve tecrübe derecesine göre uzayabilir) en meşhur bazı noktalara ulaşabilirsin. Adrasan Olympos arası bu parkurların en önde geleni ve Likya Yolu yürüyüşlerinde zorluk derecesi en üst seviyede olanlardan bir tanesidir. Adrasan çıkışlı bu yol yaklaşık 6-8 saat arasında sürebiliyor.

            Tamamı Tek yön yürüyüş olarak planlanmış bu yolculuk varış noktasında bekleyen araç ile geri dönüşü tamamlanacak şekilde tamamlanabilir. Aksi takdirde günlük 18-20 kilometre üzerinde bir mesafeyi yürümek pek mümkün olmamakta ve tavsiye edilmemektedir. Konaklamayı Dağlarda kamp çadır şeklinde yapmak tercihe bağlı olsa da geri dönüşünüzü otele yaparak tüm günün yorgunluğunu ve beslenme detaylarına biraz daha Konfor ile süslemek isteyenlerdenseniz bahsettiğim Adrasan çıkışlı Likya Yolu günlük yürüyüşleri tam da size göre olacaktır. Bir başka parkur olarak Adrasan çıkışlı Gelidonya Feneri Karaöz rotasını da paylaşmak isterim.

            Bu yolda yaklaşık olarak 5-6 saat sürmektedir yine aynı şekilde sabah erken saatteki başlangıç sizi öğleden sonra varış noktasına ulaştıracaktır. Yol boyunca herhangi bir yeme içme ihtiyacı karşılayacağınız bir nokta bulunmamakta. Bu yüzden tüm erzak ve içeceği yanınızda taşımak zorundasınız. Likya Yolu boyunca bazı noktalarda Denize girme imkânı doğarken bazı kısımlar Sadece yüksek rakımlı seviyelerde devam etmekte olup bazen de orman içinde yokuş aşağı karanlık kısımları kapsamaktadır. Yine aynı şekilde Dönüş için önceden planlanan bekliyor olacaktır. Bunların planlanması yerel ulaşımlar ve otel tarafından rahatlıkla sağlanmakta.

            Özellikle Nisan ve Mayıs aylarında Likya yolunu yürüyen çok fazla yabancı konuk bulabilirsiniz. Hatta ve hatta bunlardan 4-5 yaşında çocuk ile yolu yürüyerek geçen ailelere de rastlamak mümkün olacaktır. Özellikle Avusturya, İsviçre, Almanya menşeili aileler ve çiftler Hatta yalnız gezginler bu yolu biz Türklerden çok daha iyi bilmekte ve keyfini çıkartmakta. Bu yazımda özellikle Likya yolunun meşhur iki Durağı olan Olimpos antik kenti ve geri dön ya feneri noktalarından bahsetmek istedim Her ikisi bir tam gün sürmekle beraber gelişinizi ve bir günde dinlenme molanızı eklersek kendinize ayırabileceğiniz 4 gününüz varsa bu harika tatili yapabilirsiniz. Yalnız olarak yürüyüş sizi ürkütüyorsa hatırlatmak isterim muhakkak popüler ilkbahar zamanlarında yolda karşılaşacağınız Avrupa'da Gezginler size arkadaşlık edebilir. Ya da tek başına kafa dinlemek isteyenlerdenseniz tam da aradığınız dinginlik bu tatilde olabilir.

            Bunların haricinde yürünecek Çıralı Yanartaş parkuru, Ulupınar parkuru ve Adrasan içindeki maden Sazak koyuyor gibi daha birçok gizli planı yapmak mümkün. Üstelik bu saydıklarım tamamen yürüyerek gidebileceğiniz mesafelerde. Bunun haricinde bir kısmını arabayla gidip çok yakın bir parçasını yürüyüş yaparak da tamamlamak mümkün olabilir. Burada önemli olan sizin nasıl bir tatil planladınız, ne kadar yürümek istediğiniz ve ne kadar zaman ayırdığınız olacaktır. Bu yürüyüşler sonrasında Nisan ve Mayısta Ama özellikle nisanda hem Etrafta çok az insan olması Hem de akşamları Ateş başında ya da soba karşısında Keyif yapmak sizi kendinize getirecek en iyi motivasyon kaynağı olacaktır.

            Tüm bunlar ve bu yazımın haricinde parça parça paylaştığım nice güzellikler için öyle çok fazla bütçe ayırmanıza ya da çok uzun zaman tatile çıkmanıza hiç gerek yok. İlkbahar dönemi olmasıyla fiyatların daha düşük olacağını rahatlıkla söyleyebilirim. Kendinize ayırabileceğiniz 3-5 günlük bir tatil belki de tüm zihninizi sıfırlamak adına yapacağınız en güzel yatırım olacaktır. Aklınıza takılan Likya Yolu yürüyüşleri için ve Adrasan da yapabileceklerimiz hakkındaki sorularınızı bana mail ya da telefon ile ulaştırabilirsiniz elimden geldiğince cevaplamaya bizde kalmazsanız bile yardımcı olacak bilgileri vermeye gayret etmekten keyif alırım. Yoldan geçerken vereceğiniz bir selam belki de akşamüstü bizler Bahçede çalışırken çayımıza misafir olmanız ne içten teşekkür olacaktır. Rotanız açık olsun görüşmek dileğiyle...

Sevgi ve saygıyla…